Петро та Іван Гончарі (1980-і роки)
Отже, на початку 1994 р. музей був підпорядкований Київській міській адміністрації, проте його будівля ще три роки перебувала на балансі Міністерства оборони.
У приміщенні на 1570 кв. м. частково відремонтованими виявилися лише чотири кімнати. Окремі кімнати ще слугували гуртожитком оборонного відомства. З історичного підвального приміщення XVIII ст. було вивезено 250 тонн будівельного сміття.
За відсутністю фінансування ремонтні роботи відтерміновувалися в часі.
І лише завдяки резонансу в медіа, клопотанню депутатів, творчої еліти, а врешті — втручанню Президента Леоніда Кучми, унікальну установу було врятовано і зафіксовано нові масштаби її творчого потенціалу. 2 грудня 1999 р. вийшов Указ Президента України «Про створення Українського центру народної культури «Музей Івана Гончара».
Суть концепції Центру полягала в тому, щоб не лише облаштувати садибу під музей, але й саму архітектурну пам’ятку зробити елементом експозиції. Необхідно було реставрувати центральну споруду садиби XVIII ст. і два західні флігелі, побудовані в кінці ХІХ ст.
Через бюрократичну тяганину і недофінансування відкриття першої черги музейних експозиційних залів постійно відкладалося і стало можливим лише 22 серпня 2004 р.