Спецоперація «Зруйнувати рай»

22.08.2023 - 30.11.2023

Дім Поліни Райко, що перебуває на окупованій російськими військами території, на початку червня 2023 року затопила вода унаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС. Знищено 70% оригінальних малюнків художниці.

📌За час «спеціальної військової операції», з 24 лютого 2022 року і до сьогодні, на території України пошкоджено або зруйновано близько 650 об'єктів культурної спадщини.

На виставці, яка діє на подвір'ї Музею Івана Гончара, представлені світлини розписаних інтер’єрів хати Поліни Райко, зафіксовані експедиційною групою Музею Івана Гончара у 2013 році.

Звичайний дім, у якому жила Поліна Райко з родиною, через драматичні обставини перетворюється на унікальний мистецький простір, який жінка розписує власноруч. Стіни і стелі наповнюються дивовижними птахами, рибами, леопардами та міфологічними істотами. Свій простір, наповнений болем, вона трансформує красою і любов’ю, і в цьому шукає власний порятунок.

💬 Поліна Райко: "Дивлюсь, начебто я не сама. Гляну, гляну – хіба це я малюю?! Сама собі не вірю. І в душі так радісно! Та невже це я малювала?! Ну не віриться, що – я, понімаєте?... Душа моя, як на небі літає. Радість така! Забуває горе все. Я відчуваю, що я не одна… Малюю, співаю і Богу молюсь".

📌За дуже приблизними підрахунками, за час війни свої домівки втратили 4,5 мільйони українців.

Історія Поліни Райко – це той шлях самотерапії, який може стати в пригоді кожній травмованій війною людині. Мистецтво дає надію. Як писав чеський дисидент, драматург і Президент Вацлав Гавел: «Надія – це не переконання, що щось добре завершиться, але переконання, що в цьому є сенс, незалежно від того, як це завершиться».

Публічна програма виставки буде відбуватись довкола теми дому як прихистку і простору для самовираження та терапії через мистецтво – художників, воїнів і всіх нас, занурених у війну кожен у свій спосіб.

Стежте за нашими анонсами – розклад публічних розмов, дискусій і майстер-класів ми невдовзі опублікуємо у соцмережах музею.

Куратор проєкту - Петро Гончар
Кураторка публічної програми - Валентина Клименко
Партнер проекту: Благодійний фонд імені Поліни Райко
__________________________________________

Відкриття виставки відбудеться 22 серпня о 18:00 на подвір'ї Музею Івана Гончара (вул. Лаврська 19).

Вхід на виставку - вільний. Будемо вдячні, якщо відвідувачі зможуть підтримати Фонд імені Поліни Райко, який опікується домом Поліни Райко.

🔹 Виставка відкрита для огляду з понеділка по неділю з 10:00 до 18:00

🔸 Проєкт діятиме з 22 серпня до 30 листопада 2023 року.