Презентація онлайн-архіву «Великі трансформації»

22.10.2024

У Музеї Івана Гончара відбудеться презентація онлайн-архіву усних історій про зміни у структурі української селянської культури 1920–1930х років та традиційної музики.

Традиційна українська культура стає історією, адже покоління її носіїв невблаганно зникає. Тільки в архівах можемо зберегти цей неповторний пласт народних цінностей, обрядів, інституцій, фольклору.  

 Онлайн-платформа «Великі трансформації» постала з наукових експедицій 1989-1994 років американського дослідника, етномузиколога Вільяма Нолла. На основі матеріалів експедиції він написав наукову монографію «Трансформація громадянського суспільства. Усна історія української селянської культури 1920-30 років», яка стала раритетом. У травні 2023 року за підтримки Фундації Голодомору Holodomor Research and Education Consortium - HREC канадське видавництво McGill-Queen's University Press видало книжку Вільяма Нолла The Transformation of Civil Society. An Oral History of Ukrainian Peasant Culture, 1920s to 1930s. англійською мовою.

Онлайн-платформа із аудіо і відеозаписами інтерв’ю, транскрибованими і впорядкованими, фотографіями, записами інструментальної музики, кобзарів і лірників, народного співу, науковими публікаціями - наступний крок опрацювання матеріалів експедиції . Головне – вона відкриває доступ до первинних матеріалів для дослідників, істориків, етнологів, митців, блогерів, журналістів і всіх охочих. 

Надалі «Великі трансформації» відкриті для інших архівів аудіо-, відео-, фото- матеріалів, зроблених за методом усної історії і стосуються теми.

У рамках презентації директорка Центру досліджень усної історії і культури Лідія Лихач передасть директорці Музею Голодомору Лесі Гасиджак архів касетних записів Вільяма Нолла про зміни у структурі української селянської культури 1920–1930х років. А оригінали музичних записів - аудіо та відео - передасть завідувачці відділу архівних наукових фондів рукописів та фонозаписів ІМФЕ Валентині Борисенко.

На презентації звучатиме традиційна музика у виконанні гурту #ЩукаРиба. 

Проєкт здійснюється за підтримки Українського культурного фонду. 

Розробник онлайн-платформи – web-агенція siteGist

Вхід вільний.

 

додати в календар