Перейти до основного вмісту

Лекція про брокарівську вишивку | Олександра Сторчай

«Брокарівська» або «мильна» вишивка — це більш сучасні рослинні орнаменти хрестиком за ім’ям підприємця Генріха Брокара, що у 1861 році заснував мануфактуру варіння мила. Щоб підсилити розповсюдження своєї продукції, «Товариство Брокар і Ко» загортало мильні бруски у папір з квітковими малюнками, які в подальшому були перенесені на аркуш в клітинку, на кшталт схем вишивки.

Вишивка хрестиком до кінця ХІХ століття не переважала в техніках вишивки на території України, а довгий час залишалася лише допоміжною. Проте орнаменти на мильних етикетках Брокара подавали саме хрестиками у клітинках, що популяризувало цю техніку, поступово майже витіснивши інші.

Запрошуємо на лекцію в межах виставкового проєкту «Окупована спадщина», на якій також представленні зразки сорочок з брокарівською вишивкою. Поспілкуємося про:

🔹️ Розвиток галузі парфумерії і косметики в ІІ пол. ХІХ ст. у містах і селах України.
🔹️ Постать Генріха Брокара та його «мильний бізнес», що вплинув на традиційну народну вишивку.
🔹️ Історичні події та процеси, що сприяли поширенню брокарвіської вишивки в окремих регіонах та регіони, які виявилися стійкими до модного впливу.
🔹️ Появу нових модних орнаментів, що спричинила не лише хвилю цікавості до традиційного вбрання, а й сприяла початку ґрунтовних наукових досліджень.

Лекцію проведе Олександра Сторчай, завідувачка сектору тканини, одягу НЦНК «Музей Івана Гончара», дослідниця вишивки й традиційного народного вбрання.

🔸 19 липня | 16:00

🔸 Квитки: https://honchar.event.net.ua/cart/event?id=9311
🔸 Вхідний квиток — 400 грн. Пільговий — 200 грн. Для військових та ветеранів — вхід вільний.

📍 Музей Івана Гончара, м. Київ, вул. Лаврська, 19

❕ У разі повітряної тривоги усі відвідувачі мають залишити музей.

Дослідницько-реконструкторський виставковий проєкт «Окупована спадщина» реалізовано зусиллями ГО «Всесвітній День Вишиванки» спільно з Центром фольклору та етнографії КНУ імені Тараса Шевченка, за підтримки міжнародного фонду ALIPH та Європейського Союзу в партнерстві з Музеєм Івана Гончара. Автори проєкту: письменниця, журналістка, режисерка, громадська діячка, засновниця Всесвітнього дня вишиванки Леся Воронюк та етнограф, колекціонер, кандидат історичних наук, директор Центру фольклору та етнографії інституту філології КНУ ім.Тараса Шевченка Володимир Щибря.