Гуцульські сирні коники. Майстерня з Ганною Мельничук

Продовжуємо відкривати красу великодніх традицій. Цього разу запрошуємо вас відчути подих гір, смак сирних коників та трішки доторкнутись до колоритної культури Гуцульщини.

Традиція виготовлення сирних коників пішла від вівчарів з полонин. З овечого молока вони заготовляли сир, а у вільний час ліпили сирні фігурки, які продавали місцевим жителям. Дослідник Гуцульщини Володимир Шухевич зафіксував такі назви – фігурки “бараньчиками” і “колачиками”. Поступово виготовлення іграшок із сиру перейшло до сфери жіночих занять. Значно ускладнилася в хатніх умовах і технологія приготування сиру. А сир з коров’ячого молока виявився більш придатним матеріалом для створення сирних іграшок різного характеру.

Нині іграшки з сиру виготовляють в окремих селах Карпат, у Косівському та Верховинському районах, а столицею сирних коників вважають Брустури. Саме в цьому селі у 1895–1910-х роках проводив літні вакації Шухевич, який і описав у своїй праці процес виготовлення сирних коників.

“У наші дні сирні коники супроводжують усі знакові події мешканців Гуцульщини. У Чистий четвер діти ходять у нас по хатах, їм роздають конхвети, булочки. Раніше не було того всього, то їм давали булочку, яблуко, писанку і сирного коника. На Великдень сирні коники роздають дітям і освячують разом з пасками в церкві. Готують їх і на весілля, хрестини, на будь-які події на стіл ставлять тарілку з сиром, а зверху прикрашають сирними кониками”, – розповідає майстриня Ганна Мельничук з Шепота. Це село до 1941 року було частиною вже згаданих Брустурів і також славиться своїми виробами із сиру. Дід пані Ганни також пас овець на полонинах, а від бабусі вона навчилася створювати коники.

13-14 квітня Ганна Мельничук приїде з гір до музею, щоб провести майстерню зі створення сирних коників, розповісти про технологію їх виготовлення та традиції, що з ними пов’язані.

Кожен учасник зможе виготовити по два маленькі сирні коники та два отримати на гостинець від пані Ганни.

Розклад майстерні:
13 квітня / 11:00 до 13:00
13 квітня / 14:00 до 16:00
14 квітня / 12:00 до 14:00
14 квітня / 15:00 до 17:00

🔸Ціна – 400 грн.
🔸Квитки в описі профілю.
🔸Відвідати майстерню можна лише за попередньо придбаним квитком.
🔸Адреса: Лаврська 19

❗У разі повітряної тривоги усі відвідувачі мають залишити музей.
Якщо тривога завершиться протягом години, майстер-клас продовжиться після відбою тривоги.