На 92 році життя відійшла у вічність відома художниця Анастасія Рак

Зранку 15 січня на 92 році життя відійшла у вічність народна художниця, член Національної спілки митців народного мистецтва України Анастасія Рак, відома своїми роботами в стилі примітивізму, живопису на склі.

Син покійної художниці Володимир Рак розповідає, як вона прокинулася і розповіла сон, що був наснився їй у день смерті: “Вона прийшла у білу-білу хату, чистесеньку, прибрану рушниками, іконами, як на найбільших святах. Вона дуже довго описувала, яка гарна та хата (на її живописних картинах дуже багато подібних хат). Потім виходить надвір, а там чисте величезне поле – красиве і безмежне. А під ногами ряст, по якому босими ногами вона почала йти… А тоді, каже: “Прокидаюся, а я в Києві. А там же була краса!”. І через годину померла. Пішла дуже тихо, легко”.

Прощання з Анастасією Рак відбудеться 17 січня о 12:00 в Покровській церкві на Подолі (Київ, вул.Покровська, 7).

Анастасія Рак

Анастасія Рак

Життєпис художниці

Народилася Рак Анастасія Трохимівна 1922 в сім’ї порівняно заможних селян в селі Васильки Лохвицького району на Полтавщині. Сім’я Анастасії пережила Голодомор, прийняла до себе дітей материної сестри, батьки котрих померли від голоду. Перед війною Анастасія вступила до Лубенського педінституту. У 1942 році Анастасію забрали до Німеччини на примусові роботи. Працювала на годинниковій фабриці в місті Карлсруе. Після війни закінчила педучилище у Лохвиці, стала вчителювати в селі Ісківці, де зустріла у 1947 році свого майбутнього чоловіка Василя, що був військовим. Сім’я переїхала на Далекий Схід і лише в 1960-х повернулася в Україну та оселилася в Кривому Розі. Анастасія пропрацювала там 20 років вихователькою в дитячому садку. Виростила трьох дітей.

Анастасія Рак

Творчість

Малювати почала ще до Другої світової війни, продовжила в Німеччині, куди її забрали на роботи. Її картини помітили, й вона за них навіть отримувала гроші. Коли війна скінчилася, повернулася у Васильки. В Україні творити було ніколи та й не було для кого, людям заборонили цікавитися народною творчістю. Малювала тільки для рідних та знайомих.
Діти Анастасії Рак організували її першу виставку, коли їй було 68 років. На Дні української культури в Парижі роботи художниці було виставлено в Музеї людини, виставку було подовжено на вісім місяців, Анастасію Рак запросили провести майстер-клас. Париж їй повернув віру в себе. З 2000 року вона активно почала творити, повторила по пам’яті свої ранні роботи, перейшла від ніжних кольорів до інтенсивніших тонів.

Живопис на склі Анастасії Рак характеризується простотою і глибиною зображуваного. Картини зберігаються у Державному музеї українського народного мистецтва, Народному музеї народної архітектури і побуту, НЦНК “Музеї Івана Гончара”, Державному музеї Т.Г Шевченка, Державному музеї літератури, Запорізькому художньому музеї, у Музеї людини в Парижі.

Розлога стаття про життя та світлини з ювілейної виставки художниці у 2012 році за посиланням: http://honchar.org.ua/p/yak-vchytelka-z-vasylkova-navchyla-frantsuziv-malyuvaty/

Музей Івана Гончара висловлює глибоке співчуття рідним та близьким! Світла пам’ять талановитій художниці!

Share Button

4 відгуків

 1. алла

  добрый день. не подскажете где можно приобрести картины Анастасии Рак?

  • Інна

   Доброго дня! Картини Анастасії Рак можна придбати у майстерні реставратора Музею Івана Гончара. Звертатись до Володимира Рака, 050 1922819.

 2. Олексій Цебро

  Нехай земля буде пухом для Анастасії Трохимівни. Ми завжди будемо пам’ятати ЇЇ добру душу!

 3. Тетяна Горбенко

  Cвітла пам’ять Анастасії Трохимовній Рак від матерів України!
  Добра сонячна пам’ять від дітей, онуків, правнуків – найменшого покоління України!
  Довге творче життя народної Художниці з її “скляним” примітивізмом висвітлює всьому Світові, яка ж ніжна і хрупка високодуховна душа української жінки-Матері, яка талановита і яка ж терпляча і любляча.
  Як же треба берегти, як же треба оберігати, як треба серцем любити свою рідну землю, щоб останній сон Художниці справдився? І Київ би теж вкрився любов’ю і красою!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відгуки
Опитування

Чи співають/ли ваші бабусі/дідусі?

Результати